2025-03-23 15:45:01
Så här ska kraftledningar som berör samiska intressen konsulteras
Energimarknadsinspektionen (Ei) och andra myndigheter ska konsultera företrädare för det samiska folket innan beslut fattas i ärenden som kan få särskild betydelse för samiska intressen. Nu finns det beskrivet på Ei:s webbplats hur konsultationen ska genomföras i samband med tillståndsprövning för kraftledningar.
I mars 2022 trädde en ny lag i kraft som innebär att myndigheter ska konsultera företrädare för det samiska folket innan beslut fattas i ärenden som kan få särskild betydelse för samerna.
Syftet med lagen är att säkerställa samernas rätt till delaktighet i beslutsprocesser på alla nivåer i samhället och att stärka samernas inflytande i frågor som särskilt berör samiska intressen.
Ei har nu tagit fram en riktlinje för hur och när konsultationen ska genomföras när det gäller tillståndsprövning för elnät.
Till konsultation med det samiska folket gällande tillståndsprövning för elnät.