2026-11-05 10:20:46
NYHET
Goda förutsättningar för elnätsföretagen att investera i och utveckla det svenska elnätet
Efter att en ny metod för att beräkna taket för elnätsföretagens intäkter presenterats har det inom branschen uttryckts en farhåga om att investeringar i elnätet kommer att hämmas. Energimarknadsinspektionen (Ei) delar inte den farhågan och vill därför ta tillfället i akt att utveckla och ge mer fakta i några frågor.
Under de kommande veckorna ser Ei fram emot att ta del av synpunkter från intressenter på den nya metod som presenterats (Ny metod för beräkning av elnätsföretagens intäktsramar 2028-2031).
Utifrån de farhågor som lyfts i branschmedia hittills, vill vi redan nu utveckla och ge mer fakta i några frågor. Läs mer om detta på Ei:s projektsida om intäktsramar elnät och gasnät i nyheten: Goda förutsättningar för elnätsföretagen att investera i och utveckla det svenska elnätet