Vill du lyssna på innehållet på ei.se? Starta genom att trycka på Spela upp i verktygspanelen. Du kan också pausa, stoppa, spola framåt eller bakåt, justera volym och uppläsningshastigheten.

2025-04-26 04:01:21

Sanktioner mot omlastning av LNG från Ryssland

EU:s sanktioner mot Ryssland berör bland annat tjänster kopplade till omlastning av flytande naturgas, så kallad LNG (Liquefied Natural Gas), från Ryssland. Anledningen till sanktionerna är att Ryssland får betydande intäkter från försäljning och transport av LNG. Här informerar Energimarknadsinspektionen (Ei) om de förbud och undantag som är viktiga för marknadsaktörer att känna till.

Energimarknadsinspektionens (Ei:s) uppdrag

Ei är en av flera myndigheter som ansvarar för genomförandet av inter­nationella sanktioner. Internationella sanktioner innebär att begräns­ningar införs i handlingsfriheten för en stat, region, grupp eller individer.

Ei fullgör sitt uppdrag genom att bland annat informera om vissa specifika sanktions­bestämmelser kopplade till omlastning av rysk LNG och genom att anmäla till polis eller åklagare vid misstanke om att ett sanktionsbrott har begåtts.

Bestämmelsen som reglerar de sanktioner som Ei ansvarar för är artikel 3r i rådets förordning 2024/1745 (nedan kallad ändrings­förordningen)

Mer om de tre förordningarna som ligger till grund för artikel 3r.

Aktörer är skyldiga att följa sanktionerna

Myndigheter, företag, medborgare, kommuner, anställda och företagsledningar är ansvariga för att känna till och hålla sig informerade om sanktioner som de kan beröras av. Detta för att kunna vara säkra på att sanktionerna följs. Om sanktionerna inte efterlevs kan det nämligen leda till straffrättsliga påföljder.

En karta över gällande EU-sanktioner finns här: EU Sanctions Map Länk till annan webbplats.

Vilka typer av företag kan omfattas av förbuden?

Företag som kan omfattas uppfyller följande förutsättningar:

  1. Företag som har sitt säte i Sverige eller som bedriver verksamhet i Sverige och
  2. företag som tillhandahåller omlastningstjänster av LNG från Ryssland eller
  3. företag som direkt eller indirekt tillhandahåller tekniska-, finansiella-, ekonomiska- eller förmedlingstjänster som relaterar till tillhandahållande av omlastningstjänster.

Tjänsterna i punkt 3 omfattar både direkt och indirekt tillhandahållande av sådana tjänster. Det kan därför avse situationer där det inte finns några direkta, utan i stället indirekta, kopplingar till utländska parter. Aktörer som erbjuder sådana tjänster behöver därför vara uppmärk­samma på om det kan finnas en direkt eller indirekt koppling till Ryssland och LNG från Ryssland.

Definitioner av viktiga begrepp

Vad innebär sanktionerna?

Här beskrivs förenklat vad sanktionerna innebär för företag i form av förbud och undantag.

Sanktionerna innebär förenklat förbud mot att företag:

  1. Tillhandahåller/erbjuder omlastningstjänster avseende LNG som har sitt ursprung i Ryssland eller exporteras från Ryssland och/eller
  2. Tjänster som direkt eller indirekt relaterar till/kompletterar omlastnings­tjänster i punkt 1 ovan.

Punkterna 1 och 2 avser endast tjänster som tillhandahålls inom EU. Ovanstående tjänster kan dock tillåtas när sådan omlastning är nödvändig för att säkerställa en medlemsstats energiförsörjning. I praktiken avser förbuden att förhindra vidareexport av rysk LNG till länder utanför EU, dvs. till tredje land.

Vidare undantas förenklat följande situationer från förbuden:

  • Omlastningstjänster nödvändiga för bunkring av fartyg som drivs med flytande naturgas eller,
  • Omlastningstjänster för omlastning av rysk flytande naturgas som är nödvändig för transport av den mellan hamnar i samma medlemsland.

Nedan återges relevanta utdrag ur artikel 3r i ändrings­förordningen som är direkt tillämplig lag i Sverige.

För att ta del av förordningarna i fulltext: Rättsakter som reglerar förbud och undantag i artikel 3r.

Förbuden innebär att:

Artikel 3r.1: Det är förbjudet att tillhandahålla omlastningstjänster inom unionens territorium för omlastning av flytande naturgas som omfattas av KN-nummer 2711 11 00 och som har sitt ursprung i Ryssland, eller exporteras från Ryssland.

Artikel 3r.2: Det är förbjudet att direkt eller indirekt tillhandahålla tekniskt bistånd, förmedlingstjänster, finansiering eller ekonomiskt stöd relaterade till förbudet i punkt 1.

Undantag, det vill säga förbuden ska inte tillämpas:

Artikel 3r.3: Genom undantag från förbuden i punkterna 1 och 2 får de behöriga myndigheterna tillåta omlastningstjänster för omlastning av flytande naturgas som omfattas av KN-nummer 2711 11 00 och som har sitt ursprung i Ryssland eller som exporteras från Ryssland, om sådan omlastning är nödvändig för transporten av den till en medlemsstat och denna medlemsstat har bekräftat att omlastningen används för att säkerställa energiförsörjningen i den medlemsstaten.

Det är Kommerskollegium Länk till annan webbplats.(kommerskollegium.se) som beviljar sådana undantag.

Artikel 3r.9: Förbuden i punkterna 1 och 2 ska inte tillämpas på omlastningstjänster som är nödvändiga för bunkring av fartyg som drivs med flytande naturgas.

Artikel 3r.9a: Förbuden i punkterna 1 och 2 ska inte tillämpas på omlastnings­­tjänster för omlastning av flytande naturgas som omfattas av KN-nummer 2711 11 00 och som har sitt ursprung i Ryssland eller som exporteras från Ryssland, om sådan omlastning är nödvändig för transporten av den mellan hamnar i samma medlemsstat, inbegripet från en medlemsstats fastland till dess yttersta randområden.

Definitioner av viktiga begrepp

Nedan redogörs för både den engelska och svenska språkversionen av begreppet omlastning och på engelska ”transshipment operations” i ändringsförordningen.

Engelska

  • ship-to-ship transfer, which is a simultaneous unloading and reloading operation with direct transfer from one liquefied natural gas vessel to another liquefied natural gas vessel; or
  • ship-to-shore transfer and reloading, which includes activities such as the unloading of liquefied natural gas from a vessel to a terminal tank, the stocking of liquefied natural gas into the tank, and the reloading onto a vessel; those activities can be commercialised as individual services or as bundled services.

Svenska

  • överföring från fartyg till fartyg, vilket innebär en samtidig lossning och omlastning med direkt överföring från ett fartyg för flytande naturgas till ett annat fartyg för flytande naturgas, eller
  • överföring från fartyg till land och omlastning, vilket omfattar aktiviteter såsom lossning av flytande naturgas från ett fartyg till en terminaltank, lagring av flytande naturgas i tanken, och omlastning till ett fartyg; dessa aktiviteter kan saluföras som individuella tjänster eller som kombinerade tjänster.

Tekniskt bistånd

Allt tekniskt bistånd som gäller reparationer, utveckling, tillverkning, montering, provning, underhåll eller annan teknisk service, i form av exempelvis anvisningar, rådgivning, utbildning, förmedling av praktisk kunskap eller färdigheter eller konsulttjänster, inbegripet bistånd i muntlig form.

Förmedlingstjänster

Förhandling eller organisering av transaktioner för inköp, försäljning eller leverans av varor och teknik, eller av finansiella och tekniska tjänster, bland annat från ett tredjeland till ett annat tredjeland, eller försäljning eller inköp av varor och teknik, eller av finansiella och tekniska tjänster, även när dessa finns i ett tredjeland för överföring till ett annat tredjeland.

Finansiering eller ekonomiskt bistånd

Alla åtgärder, oberoende av vilken metod som valts, varigenom den berörda personen, den berörda enheten eller det berörda organet, med eller utan förbehåll, betalar ut eller åtar sig att betala ut egna medel eller ekonomiska resurser, inbegripet men inte begränsat till gåvobistånd, lån, garantier, borgen, obligationer, remburser, leverantörskrediter, köparkrediter, import- eller exportförskott samt alla typer av försäkring och återförsäkring, inbegripet exportkreditförsäkring; betalning och villkor för betalning av det avtalade priset för en vara eller tjänst i enlighet med sedvanlig affärspraxis utgör inte finansiering eller ekonomiskt bistånd.

En anläggning där LNG tas emot, kan lagras och vidarebefordras för användning. När flytande naturgas når terminalen via fartyg, kan omlastning ske till andra fartyg eller så transporteras LNG vidare via lastbilar. Vissa LNG-terminaler har också förångningsanläggningar där flytande naturgas omvandlas till gasform. LNG kan i gasform distribueras vidare via pipelines. Svenska LNG-terminaler finns i dagsläget i Lysekil och Nynäshamn.

Mer om lokala gasledningar och LNG-terminaler Länk till annan webbplats. (energimyndigheten.se)

Företag ska vara uppmärksamma

Ett företag måste iaktta aktsamhet och vara uppmärksamt inför att en tjänst eller en aktivitet som förutsätts leda till en affärstransaktion utförs. Företaget måste först försäkra sig om att tjänsten eller aktiviteten inte är förbjuden eller begränsad av sanktioner.

Det är viktigt att känna till samtliga parter som involveras när tjänster tillhandahålls. Med parter avses inte bara säljaren eller kunden utan även andra företag och personer som kan vara involverade i en affärstransaktion. Det kan gälla till exempel distributörer, agenter, banker, transport- och speditionsföretag, mottagarland eller slutanvändare.

Det är upp till företaget att göra en riskbedömning och att i tid kunna identifiera situationer som riskerar att bryta mot en sanktionsbestämmelse. Det är därför av yttersta vikt att företag håller sig informerade om gällande sanktioner.

Mer information

Rättsakter som reglerar förbud och undantag i artikel 3r

Förordningarna som ligger till grund för artikel 3r är följande:

EU:s sanktioner mot Ryssland

EU-kommissionen och Rådet har publicerat viktig information och svar på vanliga frågor om sanktioner mot Ryssland:

EU-kommissionens webbplats Länk till annan webbplats. (finance.ec.europa.eu)

Allmän ram för EU-sanktioner | EUR-Lex Länk till annan webbplats. (eur-lex.europa.eu)

EU-kommissionens visselblåsartjänst Länk till annan webbplats. (eusanctions.integrityline.com)

Behöriga myndigheter

Behöriga myndigheter Länk till annan webbplats. (regeringen.se)

Behöriga myndigheter som ansvarar för sanktioner kopplade till Ei:s ansvarsområden:

Kommerskollegium Länk till annan webbplats. (kommerskollegium.se)

Finansinspektionen Länk till annan webbplats. (fi.se)

Vid frågor

Använd gärna vårt kontaktformulär här nedan.

Skicka meddelande till oss

Eftersom Energimarknadsinspektionen (Ei) är en myndighet gäller offentlighetsprincipen. Det innebär att innehållet i ditt meddelande kan bli allmän handling och lämnas ut om någon begär det. Fyll i dina kontaktuppgifter om du vill att vi ska kunna nå dig, men undvik helst känsliga uppgifter i meddelandet.

Läs mer här om allmänna handlingar och offentlighetsprincipen och hur vi hanterar personuppgifter.








AvsandarURL