2026-01-22 08:58:51

NYHET

Ei granskar Svenska kraftnäts efterlevnad av 70-procentsregeln

Den 5 september publicerade Acer* en rapport som visar att systemansvariga för överföringssystem inom EU under perioden 29 oktober­–31 december 2024 inte levde upp till elmarknadsförordningens krav på att minst 70 procent av överföringskapaciteten ska tilldelas marknaden. Eftersom Acers rapport visar att Svenska kraftnät inte levt upp till 70-procentsregeln inleder nu Energimarknadsinspektionen (Ei) tillsyn.

Hur mycket överföringskapacitet som tilldelas för handel på elmarknaden är en viktig fråga som kan påverka marknadsaktörerna och elpriset på grossistmarknaden för el. Acers rapport visar att Svenska kraftnät inte levt upp till 70-procentsregeln för perioden 29 oktober– 31 december 2024. Svenska kraftnät har kommunicerat att ett fåtal begränsningar i det svenska elnätet drar ner resultatet.

Ei förelägger nu Svenska kraftnät att redogöra för orsakerna till att 70-procentsregeln inte uppfylldes under perioden, vilka konsekvenser det har haft för marknaden samt vilka åtgärder Svenska kraftnät har vidtagit eller planerar att vidta för att nå upp till regeln. Svenska kraftnät ska skriftligen komma in med uppgifterna till Ei senast den 23 januari 2026.

Beslutet finns i e-diariet: 2025-104119 Länk till annan webbplats..

Acers rapport: Transmission capacities for cross-zonal electricity trade and grid congestion management Länk till annan webbplats..

Nyhet: Acer har publicerat sin rapport om uppföljning av 70-procentsregeln (på Svenska kraftnäts webbplats) Länk till annan webbplats..

Fotnot: *Acer (The European Agency for the Cooperation of Energy Regulators) är en byrå för samarbete mellan EU:s tillsynsmyndigheter inom energiområdet.


Skicka meddelande till oss

Eftersom Energimarknadsinspektionen (Ei) är en myndighet gäller offentlighetsprincipen. Det innebär att innehållet i ditt meddelande kan bli allmän handling och lämnas ut om någon begär det. Fyll i dina kontaktuppgifter om du vill att vi ska kunna nå dig, men undvik helst känsliga uppgifter i meddelandet.

Läs mer här om allmänna handlingar och offentlighetsprincipen och hur vi hanterar personuppgifter.

AvsandarURL

Fler nyheter