Vill du lyssna på innehållet på ei.se? Starta genom att trycka på Spela upp i verktygspanelen. Du kan också pausa, stoppa, spola framåt eller bakåt, justera volym och uppläsningshastigheten.

2025-04-25 17:56:56

Diskussioner på detaljnivå när intressentgrupperna för el- och gasnätsreglering träffades

Vid två tillfällen har Energimarknadsinspektionen (Ei) träffat den nytillsatta intressentgruppen för elnätsreglering. Kapitalbasvärdering, beräkning av kalkylränta, effektiviseringsincitament och hantering av anslutningsavgifter var några frågor som stod i fokus. Ett möte har också hållits med intressentgruppen för gasnät.

I januari sökte Ei aktörer till en intressentgrupp för att diskutera några av regleringens frågor i detalj. Intresset var stort och många anmälde sitt intresse. För att få en bred förankring och en lagom stor diskussionsgrupp bjöds tolv aktörer in som tillsammans representerar såväl elnätsföretag som akademi, industrikunder och hushåll.

De två mötena hölls den 28 februari och den 12 mars i Stockholm. Den 4 mars träffade Ei också motsvarande intressentgrupp för gasnät.

– Vi fick med oss flera viktiga inspel till vårt fortsatta arbete. Det är tydligt att det är många som vill bidra till en välfungerande framtida el- och gasnätsreglering, säger Daniel Waluszewski, enhetschef på Ei.

Vill du se presentationerna med tillhörande agenda finns de här.
Intressentgruppsmöte elnät 28 februari Pdf, 1.7 MB.
Intressentgruppsmöte gasnät 4 mars Pdf, 2 MB.
Intressentgruppsmöte elnät 12 mars Pdf, 2.1 MB.

Tänkt inriktning publiceras i sommar

Till sommaren 2025 hoppas Ei kunna presentera en tänkt inriktning för en ny metod för beräkning av elnätsföretagens intäktsramar. Då kommer det att finnas möjlighet för alla som vill att lämna synpunkter på den inriktning som Ei presenterar.

Kontakt
Förhandsreglering el
Energisystem

016-16 27 00

Skicka meddelande till oss

Eftersom Energimarknadsinspektionen (Ei) är en myndighet gäller offentlighetsprincipen. Det innebär att innehållet i ditt meddelande kan bli allmän handling och lämnas ut om någon begär det. Fyll i dina kontaktuppgifter om du vill att vi ska kunna nå dig, men undvik helst känsliga uppgifter i meddelandet.

Läs mer här om allmänna handlingar och offentlighetsprincipen och hur vi hanterar personuppgifter.








AvsandarURL