2026-06-11 06:33:43

NYHET

På remiss: Upphävande av Ei:s föreskrifter om utformning av nätavgifter

Energimarknadsinspektionen (Ei) har fått i uppdrag av regeringen att senast den 30 juni upphäva nuvarande föreskrifter om utformning av nätavgifter (nättariffer). Nu finns det möjlighet att lämna synpunkter på Ei:s förslag till ändringsföreskrift och den tillhörande konsekvensutredningen.

Ei har fått i uppdrag av regeringen att dels upphäva föreskrifter och allmänna råd om utformning av nättariffer för ett effektivt utnyttjande av elnätet (EIFS 2022:1), dels att ta fram förslag till en ny utformning av effektavgifter.

Upphävandet av föreskrifterna innebär att de bindande kraven på nätavgifternas utformning, bland annat att de från den 1 januari 2027 skulle innehålla en effektavgift, tas bort.

Lämna synpunkter senast den 29 maj

Nu finns det möjlighet att lämna synpunkter på Ei:s förslag till ändringsföreskrift för att upphäva EIFS 2022:1 och den tillhörande konsekvensutredningen.

Synpunkter skickas senast den 29 maj via e-post till Ei:s registrator (se e-postadress längre ner). Ange ärendenummer 2026-101721 i e-postmeddelandets ämnesrad.

Om allmän handling

En handling som förvaras hos en myndighet, och är inkommen dit eller upprättad på myndigheten, är en allmän handling. Läs mer om allmän handling.

Följ arbetet via projektsidan

För att det ska vara enklare att följa Ei:s arbete med regeringsuppdraget har vi skapat en projektsida: Regeringsuppdrag om effektavgifter.

Lägg gärna in dig som prenumerant på sidan om du vill få mejl när vi publicerar något nytt.

Kontakt
Registratur
vardagar 08:00-17:00

016-16 27 07

Skicka meddelande till oss

Eftersom Energimarknadsinspektionen (Ei) är en myndighet gäller offentlighetsprincipen. Det innebär att innehållet i ditt meddelande kan bli allmän handling och lämnas ut om någon begär det. Fyll i dina kontaktuppgifter om du vill att vi ska kunna nå dig, men undvik helst känsliga uppgifter i meddelandet.

Läs mer här om allmänna handlingar och offentlighetsprincipen och hur vi hanterar personuppgifter.

AvsandarURL

Fler nyheter