2025-12-14 04:43:16

NYHET

Få elnätsföretag använde sig av omdirigering 2024

Endast några elnätsföretag använder sig av omdirigering. Det visar Energimarknadsinspektionens (Ei:s) sammanställning för 2024.

Nu är sammanställningen över 2024 års omdirigeringar klar. Svenska kraftnät och sex av de cirka 170 svenska elnätsföretagen har rapporterat till Ei att de har använt sig av omdirigering under 2024.

Enligt EU-regelverket ska elnätsföretag som använder sig av omdirigering rapportera in det till Ei minst en gång per år. Ei ska i sin tur skicka uppgifterna vidare till EU-myndigheten Acer. Om det finns behov av det, ska Ei även föreslå förbättringar.

Omdirigering är en åtgärd som elnätsföretag kan använda för att undvika överbelastning av elnätet och ska enligt regelverket i första hand hanteras med marknadsmässiga metoder.

Det här har företagen rapporterat

Under 2024 har Svenska kraftnät använt sig av resurser från främst värmekraft, men även av vattenkraft, vindkraft, efterfrågeflexibilitet och gasturbiner. Den totala volymen var på 59 334 MWh inom Sverige och skälet var att undvika överbelastning av elnätet internt i Sverige.

Utöver Svenska kraftnät har sex distributionsnätsföretag rapporterat in till Ei att de har använt sig av omdirigering under 2024. Det är ett elnätsföretag mer än vid förra årets inrapporteringstillfälle.

Distributionsnätsföretagen har enligt rapporterna mestadels använt sig av vattenkraft, vindkraft samt efterfrågeflexibilitet för omdirigeringen. Skälen som nämnts för omdirigeringarna har varit att undvika överbelastning i eget elnät. Den totala inrapporterade volymen omdirigering som gjordes av distributions­näts­företagen var 221 906 MWh.

Fortsatt information om reglerna

2024 års sammanställning av omdirigering är den tredje som Ei gör. Den första sammanställde 2022 års omdirigeringar. Ei uppmuntrar elnätsföretagen att se över hur de kan få användning för verktyget omdirigering för att hantera överbelastning. Ei kommer även i fortsättningen att informera om regelverket och om rapportering av omdirigering.

Skicka meddelande till oss

Eftersom Energimarknadsinspektionen (Ei) är en myndighet gäller offentlighetsprincipen. Det innebär att innehållet i ditt meddelande kan bli allmän handling och lämnas ut om någon begär det. Fyll i dina kontaktuppgifter om du vill att vi ska kunna nå dig, men undvik helst känsliga uppgifter i meddelandet.

Läs mer här om allmänna handlingar och offentlighetsprincipen och hur vi hanterar personuppgifter.

AvsandarURL

Fler nyheter