2025-07-10 12:23:49
Ei föreslår en ny gasmarknadslag
Regler om naturgas, biogas och vätgas samlas i en ny gasmarknadslag som bland annat ersätter den nuvarande naturgaslagen. Det föreslår Energimarknadsinspektionen (Ei) i en omfattande utredning som nu har lämnats till regeringen.
I december 2023 fick Ei i uppdrag av regeringen att bedöma vilka åtgärder som krävs för att införa EU:s gasmarknadsdirektiv och gasmarknadsförordning i svensk lagstiftning. I rapporten Vätgas i systemet – en gasmarknad i omställning som Ei nu lämnar till regeringen finns ett stort antal förslag i syfte att genomföra gasmarknadsdirektivet i den svenska lagstiftningen, och samtidigt göra reglerna för naturgas, biogas och vätgas mer tydliga.
– Vi har föreslagit en lagstiftning där gas i det rörbundna systemet ska behandlas lika, säger Claes Vendel Nylander, jurist på Ei och projektledare för regeringsuppdraget. Vi har också strävat efter att marknaden för gas ska ges liknande förutsättningar som den för el när det gäller tillståndsgivning för infrastruktur. Det gäller till exempel ändrad instansordning för koncession och att beviljade koncessioner ska gälla tills vidare.
En viktig del i utredningen har varit att genomföra gasmarknadsdirektivets bestämmelser för vätgas.
– Bland annat lämnar vi nu förslag på hur transmissionsnätsoperatörer för vätgas ska certifieras, även om vi föreslår att vätgasaktörer undantas från vissa krav under en övergångsperiod. Vi har samlat alla bestämmelser, även de som gäller vätgas, i en gemensam lag, gasmarknadslagen, för att förenkla för verksamhetsutövarna, säger Claes Vendel Nylander.
I arbetet har Ei även strävat efter att göra den nya lagen mer lättillgänglig i förhållande till den nuvarande naturgaslagen genom exempelvis kortare paragrafer där det varit möjligt, fler och tydligare rubriker och en pedagogisk kapitelindelning.
Starkare skydd för gaskunder
Ei föreslår att skyddet för gaskunder ska stärkas. Till exempel genom nya krav om hur gasleverantörer ska informera sina kunder. Kraven skärps också i fråga om hur anvisade gasleverantörer ska utses.
Ytterligare ett förslag i rapporten är att det ska finnas ett oberoende prisjämförelseverktyg för gas, det vill säga en motsvarighet till Ei:s prisjämförelsesajt Elpriskollen.
Ny process för tillstånd
Även vad gäller tillståndsprövning av nya transmissionsledningar för gas föreslår Ei att processen blir densamma som för tillståndsprövning av transmissionsledningar för el. Regler om tillstånd är nationella svenska regler och omfattas inte av något gemensamt EU-regelverk.
I dag förbereder Ei ärenden om ansökningar om byggnation av nya gasledningar. Därefter skickas de vidare till regeringen som fattar beslut. Ei föreslår att förfarandet i stället ska vara detsamma som för elledningar, det vill säga att Ei beslutar om koncession (tillstånd) som första instans. Precis som för tillstånd gällande transmissionsledningar för el ska det vara möjligt att överklaga Ei:s beslut till regeringen.
Några av Ei:s förslag
Här är några av förslagen som finns i rapporten. Dessa har tagits fram i dialog med företrädare för branschen och övriga berörda myndigheter.
En ny gasmarknadslag och förordning ersätter bland annat naturgaslagen och naturgasförordningen
- I den nya gasmarknadslagen samlas bestämmelser från nuvarande naturgaslagen (2005:403) och lagen (2011:711) om certifiering av vissa naturgasföretag (certifieringslagen) tillsammans med nya bestämmelser om naturgas, biogas och vätgas från EU:s gasmarknadsdirektiv till en gemensam lag.
- Lagen omfattar inte lokal och regional infrastruktur (för biogas) som inte överför gas till konsumenter.
- Bestämmelserna i gasmarknadslagen omfattar inte överföring av gas för egen räkning.
- I den nya gasmarknadsförordningen samlas nya bestämmelser och bestämmelser från den nuvarande naturgasförordningen (2006:1043), förordningen (2006:1051) om redovisning och revision av överföring av naturgas, lagring av naturgas och drift av förgasningsanläggning och förordningen (2011:715) om certifiering av vissa naturgasföretag till en gemensam förordning.
Nya åtskillnadsregler
- Regler om juridisk, personell och organisatorisk åtskillnad mellan monopolverksamhet och konkurrensutsatt verksamhet på gasmarknaden. Exempelvis får en transmissionsnätsoperatör för vätgas inte bedriva produktion av eller handel med gas eller el och ska dessutom vara oberoende av företag som bedriver sådan verksamhet.
Skyldigheter för gasnätsoperatörer
- Alla transmissionsnätsoperatörer för gas och alla distributionsnätsoperatörer för vätgas ska med vissa intervaller offentliggöra och lämna in nätutvecklingsplaner till Ei.
- Nya bestämmelser om anslutning av förnybar gas och vissa produktionsanläggningar.
- Krav på att transmissionsnätsoperatörer för vätgas ska certifieras.
Stärkt skydd för gaskunder
- Nya bestämmelser om gasleverantörers information till kunder och bestämmelser om kundskydd vid utfasning av gassystem.
- Gasleverantörer får endast ta ut en brytavgift från gasanvändare vid avtal om fast pris.
- Kraven på operatör och gasleverantör skärps i fråga om hur anvisad gasleverantör utses och i fråga om vilken information gasanvändaren ska få.
- Ei får i uppdrag att inrätta ett prisjämförelseverktyg.
Nya bestämmelser om koncession (tillstånd)
- Ei beslutar, som tillsynsmyndighet enligt gasmarknadslagen, om koncession för samtliga gasslag.
- Krav på koncession gäller endast transmissionsledningar och anläggningar anslutna till transmissionsledningar.
- Nya kortare tidsfrister för prövning av koncessionsärenden.
Frågor som Ei vill utreda mer
I rapporten finns även ett medskick till regeringen att lämna ett utredningsuppdrag till Ei gällande följande frågor.
- Utreda ett införande av krav på smarta mätare för gas.
- Utreda frågan om intäktsramsreglering för vätgasaktörer.
- Tillsammans med andra berörda myndigheter utreda frågan om ett organ för tvistlösning inom energimarknaden utom domstol, vilket kan hantera kundtvister och inte bara konsumenttvister.
Exempel på konsekvenser om förslagen genomförs
- Kunderna får ett utökad skydd samtidigt som kostnaderna för kundhantering för gasleverantörer och operatörer ökar.
- Förslagen bidrar till en snabbare tillståndsprocess och till omställningen till förnybara gaser.
- Framtida vätgasaktörer får ett ramverk att förhålla sig till.
Här finns rapporten
Rapporten skickades till regeringen den 19 juni 2025 och finns även att ta del av på ei.se:
Vätgas i systemet – en gasmarknad i omställning Genomförande av EU:s gasmarknadspaket
Bakgrund
I juni 2024 antogs EU:s lagstiftningspaket för gas.
Paketet kompletterar Ren energi-paketet från 2019 och avser på liknande sätt att stärka kundernas ställning på gasmarknaden, harmonisera gasmarknaden inom EU och sist, men inte minst, skapa en helt ny reglerad marknad för vätgas.
Gasmarknadspaketet innehåller ett nytt direktiv, Europaparlamentets och rådets direktiv (EU) 2024/1788 av den 13 juni 2024 Länk till annan webbplats. om gemensamma regler för de inre marknaderna för förnybar gas, naturgas och vätgas, om ändring av direktiv (EU) 2023/1791 och om upphävande av direktiv 2009/73/EG och en ny förordning (EU) 2024/1789 om de inre marknaderna för förnybar gas, naturgas och vätgas,
Länk till annan webbplats.om ändring av förordningarna (EU) nr 1227/2011, (EU) 2017/1938, (EU) 2019/942 och (EU) 2022/869 samt beslut (EU) 2017/684, och om upphävande av förordning (EG) nr 715/2009.
I december 2023 fick Ei i uppdrag av regeringen att bedöma vilka åtgärder som krävs för att införa EU:s gasmarknadsdirektiv och gasmarknadsförordning i svensk lagstiftning. Mer information finns på sidan om Ei:s regeringsuppdrag.