2026-10-15 09:42:36
Avslutad
Oaviserade och aviserade avbrott
Ei granskar leveranskvaliteten i en del av E.ON Energidistribution AB:s elnät.
Vilket eller vilka företag ska Ei granska?
E.ON Energidistribution AB, redovisningsenhet REL03028.
Vad ska Ei granska?
Ei granskar om överföringen av el till den berörda anläggningspunkten är av god kvalitet. Granskningen omfattar de långa oaviserade avbrott, aviserade avbrott och korta avbrott som inträffat från och med den 1 januari 2025 till och med den 30 juni 2026.
Varför genomför Ei denna granskning
Granskningen genomförs med anledning av en anmälan till Ei. I anmälan beskrivs att den berörda anläggningspunkten har drabbats av flera avbrott under en längre tid och att anmälaren inte är nöjd med leveranskvaliteten.
Vad har Ei kommit fram till?
Företaget har redogjort för en rad åtgärder som har och som ska vidtas för att uppnå en god leveranskvalitet i det aktuella området. Med anledning av de uppgifter som företaget har lämnat in har Ei valt att avsluta tillsynen utan vidare åtgärd.